Podręcznik podstawowy Electrolux Egwp9353

Podręcznik podstawowy Electrolux Egwp9353 to kompletny zestaw instrukcji, który zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć używać swojego urządzenia. Zawiera szczegółowe informacje na temat wszystkich dostępnych funkcji, w tym instrukcje dotyczące ustawień, konserwacji i korzystania z akcesoriów. Podręcznik jest łatwy w użyciu i zawiera obrazy i przydatne wskazówki, aby pomóc Ci w pełni wykorzystać wszystkie funkcje urządzenia. Podręcznik podstawowy Electrolux Egwp9353 jest przeznaczony dla osób, które chcą cieszyć się zawsze zadowalającymi rezultatami.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik podstawowy Electrolux Egwp9353

Odcinek 1: Pieczenie chleba

Sekrety wypiekania chleba zdradza ekspert - Eliza Mórawska

Ekspert

Chleb - przyjmuje różne formy od bochenków, bagietek, przez ciabaty i bułki. Może być wypiekany z różnej mąki, z dodatkami nasion, na zakwasie lub drożdżach. Najlepszy jest świeży, prosto z pieca z chrupiąca skórką, która przywołuje smak dzieciństwa. Sekrety jego wypiekania zdradzi ekspertka - Eliza Mórawska, autorka dwóch książek kulinarnych. Od lat prowadzi bloga White Plate, na którym realizuje swoje pasje do gotowania i fotografowania. Jednym z jej ulubionych tematów jest chleb. Inspiruje i zachęca do eksperymentów w kuchni. W Tajemniczym Składniku udowadnia, że pieczenie chleba nie jest trudne a ten przygotowany w domu poza ogromną satysfakcją, daje pewność, że zawiera same zdrowe składniki. Eliza i Asia wspólnie przygotują bułeczki z różnymi posypkami oraz chleb w żeliwnym garnku.

Czytaj więcej

Podstawowy przepis na chleb

Ciasto na chleb (4 podstawowe składniki):
500 g mąki pszennej 
(polecany typ 750)
300 ml letniej wody lub mleka
20 g świeżych drożdży
1, 5 łyżeczki soli morskiej
niewielka ilość mąki do podsypywania

Rozczyn:
Drożdże pokrusz do małej miseczki, dodaj 1/2 łyżeczki cukru, 2 łyżki wody i 1 łyżkę mąki. Składniki na rozczyn dokładnie wymieszaj i odstaw na 15-20 min.

Przygotowanie:
Wsyp mąkę do misy miksera. Następnie zrób w mące wgłębienie, wlej do niego połowę wody lub mleka i dodaj przygotowany wcześniej rozczyn i sól. Jeśli użyjesz mleka zamiast wody, pieczywo będzie bardziej rumiane, zwłaszcza w przypadku wypieków takich jak bułki. Miksuj do połączenia składników, w miarę potrzeby dodając resztę wody (mleka) i mąki. Kiedy ciasto będzie gładkie i elastyczne, wyjmij je z misy i delikatnie ugnieć, formując kulę. Następnie delikatnie posmaruj ją olejem i przełóż do miski do wyrastania, aż podwoi objętość. Na koniec uformuj ciasto i włóż do formy do pieczenia.

Pieczenie:
Piecz w temp. 240 st. C. Chleb ok. 30 min, bułeczki ok. 12-15 minut. Wykorzystując funkcję pary podczas pieczenia chleba uzyskasz efekt chrupiącej skórki. Eksperci nazywają tę metodę „uderzeniem pary”.

Tips & Tricks

- ciasto powinno być jak najbardziej wilgotne, wtedy dłużej zachowa świeżość – dlatego nie podsypuj go zbyt obficie mąką

- wyrabianie cista powinno trwać do momentu połączenia się składników, zwróć uwagę na to czy mąka dobrze połączyła się z innymi składnikami

- ciasto łatwiej się formuje, gdy dłonie posmarowane są olejem o łagodnym aromacie; zbyt intensywny aromat oleju może zdominować smaku pieczywa

- pukając palcem wskazującym w spód chleba można po odgłosie sprawdzić czy jest dobrze wypieczony

- ciasto podstawowe na chleb może być dowolnie modyfikowane – można zmienić rodzaj mąki lub dodać różne ziarna, jednak należy pamiętać, że zmieniają się wtedy proporcje składników, choćby ze względu na różnice w chłonności wody w przypadku innych rodzajów mąki

- po wyłożeniu z piekarnika pieczywo najlepiej jest wyłożyć na kratkę, aby od spodu miało dostęp powietrza, nie zaparuje wtedy i skórka będzie wszędzie chrupiąca

- zamiast wody lub mleka można dodać mus z dyni, ciecierzycy, sok pomidorowy

- wypieczony chleb smarowany jest wodą aby miał lśniącą, ładnie wyglądającą skórkę, można również eksperymentować i smarować kefirem, maślanką, sokiem

- wypieki drożdżowe np. na jagodzianki dłużej zachowują świeżość jeśli do ciasta doda się rozgnieciony, gotowany ziemniak, nie zmienia to smaku wypieków


Każdego roku tysiące kobiet i mężczyzn traci przytomność i umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Śmierci tej często można zapobiec, poprzez natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo‑oddechowej (RKO), czyli uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze. Jeżeli przed przyjazdem pogotowia ratunkowego połączymy RKO z automatyczną defibrylacją zewnętrzną (AED), szanse na przeżycie poszkodowanych diametralnie wzrastają.

Już wiesz

 • jak ocenić stan poszkodowanego;

 • na czym polega udrożnienie dróg oddechowych;

 • w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

Nauczysz się

 • wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej i oddechy ratownicze;

 • prowadzić resuscytację krążeniowo‑oddechową;

 • przeprowadzać właściwie i w odpowiednim momencie defibrylację;

 • rozpoznawać zagrożenia towarzyszące RKO.

i2UxQZp1jI_d5e209

Do nagłego zatrzymania krążenianagłego zatrzymania krążenia (NZK) dochodzi z bardzo wielu przyczyn, wśród których wymienić można:

 • zawał mięśnia sercowego,

 • zaburzenia rytmu serca,

 • zatrucie,

 • zator tętniczy.

Objawami mogącymi wskazywać na zaburzenia krążenia i oddychania są: utrata przytomności, oddech płytki, rzadki (rzadszy niż 2 razy na 10 sekund) lub jego brak, sinica. Najpoważniejszymi skutkami takich zaburzeń mogą być natomiast nieodwracalne zmiany w mózgu spowodowane długim okresem niedotlenienia (powyżej 3‑5 min) oraz śmierć. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegnięcia im (w warunkach nieambulatoryjnych) jest natychmiastowe przystąpienie do resuscytacji krążeniowo- oddechowej, prowadzonej w cyklach po 30 uciśnięć i 2 oddechy.

Ciekawostka

Słowo resuscytacja pochodzi z języka łacińskiego resuscitare – wzniecić, odnowić, wskrzesić.

i2UxQZp1jI_d5e261

Największym zagrożeniem wynikającym z zatrzymania funkcji życiowych jest brak krążącej krwi, w której znajduje się wiele składników potrzebnych do życia wszystkim komórkom. Najcenniejszym z nich jest tlen, bez którego większość komórek bardzo szybko umiera. Narząd, który jest najbardziej wrażliwy na jego brak, to mózg. Już po 3‑5 minutach od NZK dochodzi do jego nieodwracalnych uszkodzeń, stąd przy wykonywaniu czynności ratowniczych (nazywanych resuscytacją krążeniowo‑oddechową RKO) u poszkodowanego nieprzytomnego bez zachowanych funkcji życiowych największy nacisk kładzie się na prawidłowe uciskanie klatki piersiowej. Tylko w ten sposób tlen zgromadzony we krwi można przetransportować do wszystkich najważniejszych organów wewnętrznych poszkodowanego. Czynność uciskania klatki piersiowej jest niezmiernie prosta, a zarazem kluczowa w niesieniu pomocy osobie z NZK.

Uciskanie klatki piersiowej

Instrukcja: Uciskanie klatki piersiowej

Krok

Uklęknij obok poszkodowanego i ułóż dłoń na dolnej połowie jego mostka.

Krok

Ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni już leżącej na mostku.

Krok

Spleć palce obu dłoni, aby chwyt był stabilny.

Krok

Utrzymuj ramiona wyprostowane, nie uginając ich w łokciach podczas ucisku klatki piersiowej.

Krok

Ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej.

Krok

Głębokość ucisku powinna wynosić co najmniej 5 cm, jednak nie więcej niż 6 cm, natomiast częstotliwość między 100 a 120 ucisków na 1 minutę.

Sposób wykonania powyższej instrukcji obrazuje nagranie wideo 1.

RcXbPgOn9eDnH1
Animacja przedstawia metodę wykonywania zewnętrznego masażu serca przez uciskanie klatki piersiowej. Rozpoczyna ją ujęcie ogólne przedstawiające poszkodowanego leżącego na ziemi z rozpiętą koszulą i stojącego przy nim ratownika. W lewym górnym rogu obrazu pojawia się napis Krok 1. Ratownik klęka, zmiana ujęcia na zbliżenie odsłoniętej klatki piersiowej poszkodowanego. Stosownie do komentarza lektora pośrodku klatki piersiowej na dolnej połowie mostka pojawia się krzyż z przerywanej czerwonej linii wyznaczający miejsce, na którym ratownik opiera lewą rękę. Towarzyszy temu pojawienie się w lewym górnym rogu obrazu napisu Krok 2. Po chwili dokłada prawą rękę, wplata jej palce między palce lewej i zaciska je. Zmiana ujęcia na ogólne ukazujące poszkodowanego od strony głowy i ratownika z boku. W lewym górnym rogu ekranu napis Krok 3. Czerwone przerywane linie pionowa i pozioma wskazują, że ramiona ratownika znajdują się prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego. Zmiana ujęcia na przedstawiające ratownika od przodu i poszkodowanego z boku, napis w lewym górnym rogu ekranu Krok 4. Zmiana napisu na Krok 5, ratownik zaczyna wykonywać rytmiczne uciski klatki piersiowej poszkodowanego. Klatka piersiowa poszkodowanego wyraźnie się ugina, a po prawej stronie pojawia się napis od 5 do 6 centymetrów. Po chwili pojawia się poniżej napis od 100 do 120 na minutę.

Źródło: Tomorrow sp. z o. o., licencja: CC BY 3. 0.

Film dostępny na portalu epodreczniki. pl

Źródło: Tomorrow sp.

Animacja przedstawia metodę wykonywania zewnętrznego masażu serca przez uciskanie klatki piersiowej.

i2UxQZp1jI_d5e346

Kolejnym elementem RKO jest prowadzenie oddechów ratowniczych. Czynność ta dostarcza tlen do organizmu poszkodowanego po wyczerpaniu się rezerw znajdujących się w jego układzie krwionośnym i oddechowym. Ratownik powinien wykorzystać środki zabezpieczające go przed zakażeniem (maska twarzowa czy chusta twarzowa). Jeśli niczego takiego nie ma, ratownik ma prawo zrezygnować z prowadzenia oddechów ratowniczych.

Prowadzenie oddechów ratowniczych

Instrukcja: Prowadzenie oddechów ratowniczych

Krok

Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego, a następnie zaciśnij mu skrzydełka nosa, używając palca wskazującego i kciuka dłoni umieszczonej na czole.

Krok

Weź normalny wdech i szczelnie obejmij swoimi ustami usta poszkodowanego.

Krok

Wykonaj spokojny, normalny wdech trwający ok. 1 sek, równocześnie obserwując unoszenie się klatki piersiowej poszkodowanego.

Krok

Utrzymując drożność dróg oddechowych, odsuń usta od poszkodowanego i obserwuj czy jego klatka piersiowa opada.

Sposób wykonania powyższej instrukcji obrazuje nagranie wideo 2.

R1Wa8DH5uvhEv1
Animacja przedstawia metodę wykonywania oddechów ratowniczych. Ratownik klęka, zmiana ujęcia na zbliżenie przedstawiające poszkodowanego od kolan w górę i klęczącego przy jego głowie ratownika. Ratownik kładzie lewą rękę na czole poszkodowanego i odchyla jego głowę do tyłu, prawą ręką podtrzymuje żuchwę i unosi, czemu towarzyszy otwarcie ust poszkodowanego. Napis w lewym górnym rogu zmienia się na Krok 2. Niewielka zmiana pozycji lewej ręki przez ratownika tak, aby mógł zacisnąć nos poszkodowanemu bez podnoszenia nadgarstka. Napis w lewym górnym rogu zmienia się na Krok 3. Ratownik pochyla się nad ustami poszkodowanego i obejmuje swoimi ustami usta poszkodowanego. Napis w lewym górnym rogu zmienia się na Krok 4. Widać, jak w czasie wdechu klatka piersiowa poszkodowanego unosi się. Ratownik utrzymując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy odsuwa swoje usta od ust poszkodowanego i kieruje swój wzrok, odchylając głowę w bok na klatkę piersiową poszkodowanego. W tym momencie widać, jak klatka piersiowa poszkodowanego opada. Ratownik ponownie kieruje swoje usta w kierunku ust poszkodowanego i wykonuje 2 wdech. Pojawia się czerwona przerywana linia wiodąca od otwartego prawego oka ratownika do przepony poszkodowanego. Napis w lewym górnym rogu zmienia się na Krok 5. Ratownik odsuwa swoje usta od ust poszkodowanego, puszcza głowę poszkodowanego i obraca głowę w bok. Ponownie pojawia się przerywana linia ilustrująca spojrzenie na przeponę poszkodowanego. Napis w lewym górnym rogu zmienia się na Krok 6. Ratownik ponownie wykonuje oddech ratowniczy i podnosi się, ale nie wstaje, lecz klęczy przy poszkodowanym. pl/portal/f/res-minimized/R1Wa8DH5uvhEv/4/dZhWmc21XcsYjXYLKll61a208sROFovp.

Animacja przedstawia metodę wykonywania oddechów ratowniczych.

Uwaga!

Oddechy ratownicze można wykonać bezpiecznie tylko przy użyciu sprzętu specjalnie do tego przeznaczonego. Nie wolno używać gazików, materiału czy woreczków foliowych, gdyż nie stanowią one dostatecznej bariery dla materiału zakaźnego.

R17MuSLCTJ6rO1

Podstawowy środek ochrony osobistej przy prowadzeniu oddechów ratowniczych

Rn48Nhe9O1aXD1

Zaawansowany środek ochrony osobistej przy prowadzeniu oddechów ratowniczych

i2UxQZp1jI_d5e428

Połączenie prowadzenia uciśnięć klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi nazywamy resuscytacją krążeniowo‑oddechową (RKO). Stosunek uciśnięć do wdechów wynosi 30:2. U osoby dorosłej RKO zaczynamy zawsze od uciśnięć klatki piersiowej. Europejska Rada ResuscytacjiEuropejska Rada Resuscytacji opracowała algorytm czynności, które mają na celu uporządkowanie podejmowanych działań przy poszkodowanym i nazywa się go algorytmem BLS (Basic Life Support).

R1E3VBvkydutj1

Efektywną resuscytację można także prowadzić z pominięciem oddechów ratowniczych

Całość prowadzonych działań związanych z RKO (w jednym cyklu) powinna prowadzić jedna osoba. Jeśli to możliwe, należy dokonywać zmiany ratownika co 2 minuty lub w momencie jego zmęczenia. Należy zwracać dużą uwagę na poprawność wykonywanych czynności. Z upływem czasu osoba prowadząca RKO może zacząć popełniać błędy, które mogą wpływać na skuteczność podjętych działań. Szczególną uwagę należy zwrócić przy minimalizowaniu przerw pomiędzy wdechami, a uciśnięciami, oraz przy zmianie ratowników. Czas na wykonanie 2 wdechów i ponowne rozpoczęcie uciskania klatki piersiowej nie powinien być dłuższy niż 5 sekund. Natomiast gdy ratownicy się zmieniają, osoba kończąca uciski powinna głośno liczyć swoje uciśnięcia, aby druga mogła się przygotować do zmiany po wykonaniu sekwencji 30 uciśnięć. Jeśli osoba wykonująca RKO nie decyduje się na wykonywanie oddechów ratowniczych, prowadzi się wyłącznie same uciski klatki piersiowej bez żadnych przerw. Wtedy zmiany dokonuje się na ustaloną wcześniej komendę, np. : Zmiana za 10 uciśnięć!

Aktualne zalecenia Europejskiej Rady Resuscytacji w wielu miejscach podkreślają potrzebę minimalizowania przerw podczas RKO. Dotyczy to również konieczności podjęcia RKO jak najszybciej po stwierdzeniu oddechu nieprawidłowego. Obecne badania potwierdzają również, że szanse na przywrócenie czynności życiowych u osób dorosłych podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi nie są duże i służą głównie podtrzymaniu tych czynności do przyjazdu służb ratunkowych. Dlatego nie zaleca się przerywania RKO w celu okresowego sprawdzania ewentualnego powrotu podstawowych funkcji życiowych. Istotnym elementem jest natomiast konieczność podjęcia RKO w każdym przypadku, po stwierdzeniu braku prawidłowego oddechu u poszkodowanego (bez względu na to, kiedy mogło dojść do utraty przytomności i zaniku podstawowych funkcji życiowych).

Ważne!

Szybkie rozpoczęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia może dwu-, a nawet trzykrotnie zwiększyć szanse przeżycia osób, u których doszło do nagłego zatrzymania oddechu i krążenia.

i2UxQZp1jI_d5e540

Polecenie 1

Sprawdź swoją wiedzę grając w poniższą grę.

R1A4EWkQVZcCk1
Gra edukacyjna - RKO

Źródło: Tomorrow Sp.

RKO możemy przerwać w momencie, gdy:

 • przybędą na miejsce wykwalifikowane służby medyczne i przejmą działania ratunkowe;

 • czynności ratunkowe przejmie od nas inny świadek zdarzenia;

 • poszkodowany zacznie reagować (poruszy się, otworzy oczy, kaszle);

 • opadniemy z sił i nie ma w pobliżu osoby, która może nas zmienić;

 • pojawiło się zagrożenie zewnętrzne (zadymienie, pożar, agresywny pies itd. ).

Jeśli podczas prowadzenia RKO pojawiło się zagrożenie zewnętrzne, musisz zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Jest ono najważniejsze! To, czy podczas ucieczki z miejsca niebezpiecznego, będziesz próbował ewakuować również poszkodowanego, zależy tylko od twojej oceny sytuacji. Jeśli uznasz, że znacznie opóźni to twoją ucieczkę, pozostaw go na miejscu i sam oddal się na bezpieczną odległość.

Polecenie 2

Wytyczne Europejskiej Rady resuscytacji mówią, że RKO należy podjąć zawsze, gdy poszkodowany nie oddycha a miejsce prowadzenia resuscytacji jest bezpieczne. Zastanów się, czy są okoliczności w których mimo spełnienia tych warunków, nie należy podejmować resuscytacji krążeniowo‑oddechowej. Wymień je i uzasadnij swój wybór.

i2UxQZp1jI_d5e603

Oprócz czynników zewnętrznych, które powodują w skrajnych przypadkach konieczność przerwania RKO i ewakuację, są również takie, które wpływają na ratownika ( np. obniżają skuteczność prowadzonych działań). Zaliczmy do nich:

 • wysiłek fizyczny – podczas wysiłku fizycznego wykonywanego podczas RKO w dość nienaturalnej pozycji może dojść do skurczy mięśni (szczególnie w obrębie uda), bólu pleców czy duszności (wysiłku związanego z prowadzeniem RKO nie muszą podejmować osoby np. z chorobami układu krążenia, gdyż może on stanowić zagrożenie dla nich samych);

 • zmęczenie ratownika – wiele badań potwierdza, że uciskanie klatki piersiowej przez jednego ratownika dłużej niż 2 minuty znacząco wpływa na spadek efektywności tych czynności, dlatego w razie możliwości zmiany powinny odbywać się właśnie po upływie tego czasu;

 • reakcja psychologiczna – znane są przypadki nieefektywnego uciskania klatki piersiowej z powodu zbyt słabego ucisku; osoby udzielające pierwszej pomocy tłumaczyły się strachem przed połamaniem mostka czy żeber; jeśli natomiast ratownik ma opory przed wykonaniem oddechów ratowniczych, po prostu z nich rezygnuje, nie opóźniając w żaden sposób rozpoczęcia uciskania klatki piersiowej;

 • przenoszenie chorób zakaźnych – nie ma bezwzględnej konieczności prowadzenia uciśnięć klatki piersiowej w rękawiczkach jednorazowych, oczywiście jeśli są one dostępne, natychmiast należy je założyć, natomiast ich brak nie może opóźniać rozpoczęcia ucisków klatki piersiowej; oddechy ratownicze bezwzględnie prowadzimy za pomocą środków ochronnych (chusta twarzowa czy maska twarzowa).

Polecenie 3

Wymień choroby, którymi możesz zarazić się podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo‑oddechowej (gdy nie stosuje się środków ochrony indywidualnej).

i2UxQZp1jI_d5e654

W większości przypadków zatrzymania krążenia mięsień sercowy drga z powodu zaburzeń elektrycznych, określanych jako migotanie komórmigotanie komór. Jedynym skutecznym leczeniem migotania komór jest wykonanie wstrząsu elektrycznego, nazywanego defibrylacją. W warunkach pierwszej pomocy można go wykonać, gdy mamy do dyspozycji defibrylator AED.

R12U8gCIUl1EA1

Użycie AED umożliwia wykonanie defibrylacji jeszcze przed przybyciem pogotowia

Produkowanych jest wiele rodzajów defibrylatorów, ale wszystkie opierają się na takich samych zasadach działania. Po włączeniu urządzenia i przyklejeniu dwóch elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego, defibrylator sam analizuje i rozpoznaje migotanie komór. Gdy je wykryje, sam się naładuje i wyzwoli energię elektryczną wykonując defibrylację (w niektórych defibrylatorach, aby wykonać defibrylację, trzeba wcisnąć odpowiedni przycisk).

Zapamiętaj!

Każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia poszkodowanego o 10‑12%.

Kolejność czynności przy użyciu AED:

 • jeżeli tylko możesz – rozpocznij RKO przed przyniesieniem AED;

 • po przyniesieniu AED włącz urządzenie i postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi lub wizualnymi;

 • unikaj niepotrzebnych przerw – jeżeli ratujących jest 2, nie przerywaj RKO aż do momentu przyklejenia elektrod;

 • w czasie, kiedy AED dokonuje analizy rytmu upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego (jak na ilustracji poniżej);

 • jeżeli AED wykryje migotanie komór, naciśnij przycisk defibrylacji zgodnie z poleceniem (w pełni zautomatyzowany AED wyładuje się samoczynnie). ;

 • kontynuuj postępowanie zgodnie z dalszymi poleceniami głosowymi lub wizualnymi.

RhEz4lAzaemOh1

Podczas analizy i wyładowania nie wolno dotykać poszkodowanego

Gdy dojdzie do utraty przytomności, należy szybko odnaleźć AED. Ważne jest, aby oznakowanie lokalizacji i najkrótszej drogi do niego było proste i przejrzyste. Uniwersalny symbol informujący o dostępności AED prezentuje ilustracja 4.

RWwZqfbpN3Q9z1

Niniejszemu symbolowi mogą towarzyszyć strzałki wskazujące miejsce, w którym znajduje się AED

i2UxQZp1jI_d5e806
 • Nagłe zatrzymanie krążenia jest najczęstszą przyczyną śmierci w Europie i może dotyczyć nawet ok. 700 tysięcy osób rocznie. Szybkie rozpoczęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia może potroić szanse przeżycia osób, u których doszło do NZK.

 • Resuscytacja to zespół czynności, na które składa się uciskanie klatki piersiowej i sztuczne oddychanie. Wykonujemy je zawsze, gdy poszkodowany nie reaguje i nie oddycha, lub oddycha nieprawidłowo. Stosunek uciśnięć klatki piersiowej do oddechów ratowniczych wynosi 30:2.

 • Uciskanie klatki piersiowej wykonujemy układając ręce na środku klatki piersiowej i uciskając ją na głębokość przynajmniej 5 cm, ale nie więcej niż 6 cm; z częstotliwością co najmniej 100, ale nie więcej niż 120 uciśnięć na minutę.

 • Sztuczne oddychanie wykonujemy obejmując szczelnie swoimi ustami usta osoby poszkodowanej, wykonując wdech trwający ok. 1 sekundy (jak przy normalnym oddychaniu).

 • Zasady postępowania w przypadku dzieci w zasadzie nie różnią się od postępowania w przypadku dorosłych.

 • Resuscytacja będzie najskuteczniejsza, jeżeli połączymy uciskanie klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi. Jeżeli nie chcesz wykonywać sztucznego oddychania (dotykać ust osoby poszkodowanej), możesz wykonywać sam masaż serca.

 • Prowadząc RKO należy korzystać ze środków ochrony osobistej – rękawiczek jednorazowych i maseczek do sztucznego oddychania (chust twarzowych).

 • Resuscytację należy prowadzić do przyjazdu służb ratunkowych, opadnięcia z sił ratownika, lub gdy poszkodowany zacznie reagować – poruszy się, otworzy oczy i zacznie prawidłowo oddychać.

 • W większości przypadków zatrzymania krążenia, z powodu zaburzeń elektrycznych serce wpada w migotanie komór. Najlepszym sposobem leczenia migotania komór jest defibrylacja. Wykonuje się ją przy pomocy defibrylatora AED, najlepiej jeszcze przed przybyciem pogotowia ratunkowego.

 • Wzywając pomoc, pamiętaj o numerach alarmowychnumerach alarmowych.

Praca domowa

Polecenie 4. 1

Defibrylatory AED rozmieszcza się w miejscach, gdzie znajdują się duże skupiska ludzi, jak hipermarkety, dworce, lotniska, kina czy stadiony sportowe. Dowiedz się, gdzie najbliżej twojego miejsca zamieszkania zlokalizowany jest defibrylator AED. Może uda ci się również dowiedzieć, w jakich godzinach jest on dostępny i kto jest upoważniony do jego obsługi.

Polecenie 4. 2

W czasie lekcji twoim zadaniem było wymienienie chorób, którymi można zarazić się prowadząc RKO, gdy nie stosuje się środków ochrony indywidualnej (maseczek do sztucznego oddychania i rękawiczek ochronnych przy uciskach klatki piersiowej). Znajdź w bibliotece odpowiednią literaturę i dowiedz się więcej o tych chorobach.

Polecenie 4. 3

15 października 2015 r. ukazały się nowe wytyczne ERC. Odnajdź je na stronie Polskiej Rady Resuscytacji oraz porównaj zmiany w zakresie RKO oraz użycia defibrylatora AED.

i2UxQZp1jI_1443526565133_0
i2UxQZp1jI_d5e878
Europejska Rada Resuscytacji

Definicja: Europejska Rada Resuscytacji

(ERC, ang. European Resuscitation Council) organizacja powstała w 1989 r. jako interdyscyplinarny zespół ekspertów ds. resuscytacji i medycyny ratunkowej; jej celem jest rozwijanie wiedzy nt. ratowania ludzkiego życia przez poprawę standardów resuscytacji; polskim odpowiednikiem ERC jest Polska Rada Resuscytacji (PRR) powstała w 2001 r. z siedzibą w Krakowie; obie Rady ściśle ze sobą współpracują

migotanie komór

Definicja: migotanie komór

chaotyczna, bardzo szybka czynność elektryczna serca, przez co traci ono funkcję pompy

nagłe zatrzymanie krążenia

Definicja: nagłe zatrzymanie krążenia

stan chorobowy powodujący zatrzymanie czynności serca, i co za tym idzie, ustanie krążenia krwi

resuscytacja

Definicja: resuscytacja

zespół czynności ratowniczych stosowanych u poszkodowanych, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia; jej celem jest przywrócenie krążenia i oddychania; w skład resuscytacji wchodzi uciskanie klatki piersiowej (zapewniające krążenie krwi) i oddechy ratownicze (zapewniające dostarczanie tlenu do płuc)

i2UxQZp1jI_d5e969

Ćwiczenie 1

Rj6JxPCXoArBe1
zadanie interaktywne

Wskaż, które zdania są prawdziwe, a które – fałszywe.

PrawdaFałszPrzy RKO uciskamy górną połowę mostka.□ Tempo uciśnięć klatki piersiowej wynosi 100-120 na minutę.Zawsze musimy prowadzić oddechy ratownicze.Sekwencja RKO w przypadku osoby dorosłej wynosi 15 uciśnięć na 2 oddechy.Przy prowadzeniu ucisków ramiona powinny być wyprostowane i ułożone prostopadle do klatki piersiowej.Należy przerwać uciskanie klatki piersiowej w przypadku połamania żeber.Przy prowadzeniu oddechów ratowniczych nie zaciskamy skrzydełek nosa.Unoszenie się klatki piersiowej poszkodowanego podczas oddechu ratowniczego świadczy o skuteczności prowadzonych działań ratowniczych.

Źródło: Sławomir Ochrem, licencja: CC BY 3.

Ćwiczenie 2

R1P4KVl3GNqwf1

W jakich sytuacjach ratownik może przerwać podjęte RKO? Wybierz prawidłowe odpowiedzi.

 • Przybędą na miejsce wykwalifikowane służby medyczne i przejmą działania ratunkowe.
 • Czynności ratunkowe przejmie inny świadek zdarzenia.Poszkodowany zacznie reagować (poruszy się, otworzy oczy).Ratownik opadnie z sił i nie ma w pobliżu osoby, która mogłaby go zmienić.Pojawiło się zagrożenie zewnętrzne (zadymienie, pożar, agresywny pies itd. ).Ratownikowi wydaje się, że kontynuacja RKO nie ma sensu.Ratownik złamał poszkodowanemu żebra i mostek.Kwalifikowane służby medyczne przybędą za pięć minut.Ratownik nie ma rękawiczek ochronnych.Jest noc.

Źródło: Sławomir Ochrem, licencja: CC BY 3.

Ćwiczenie 3

R9yU74FAddFf81

Co należy zrobić w pierwszej kolejności, gdy AED zaleca defibrylację?

Upewnić się, że nikt nie dotyka poszkodowanego.Sprawdzić, czy poszkodowany nie oddycha.Sprawdzić, czy poszkodowany nie ma tętna.Nacisnąć przycisk wyładowania (defibrylacji).

Źródło: Sławomir Ochrem, licencja: CC BY 3.

Ćwiczenie 4

RKyPO5KalQutR1

Jaki powinien być stosunek uciśnięć klatki piersiowej do oddechów ratowniczych w przypadku osoby dorosłej?

30:215:22:3050:2

Źródło: Sławomir Ochrem, licencja: CC BY 3.

Ćwiczenie 5

RiMNEGxflYkxZ1
zadanie interaktywne

Uporządkuj kolejność postępowania BLS zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

2 oddechy ratownicze.
30 uciśnięć klatki piersiowej.Brak prawidłowego oddechu.30 uciśnięć klatki piersiowej.Powiadom służby ratunkowe.Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech.Nie reaguje?Zawołaj o pomoc.

Źródło: Sławomir Ochrem, licencja: CC BY 3.

Ćwiczenie 6

RS73YARq6JXTx1

W jaki sposób należy prowadzić uciskanie klatki piersiowej osoby dorosłej?

Na głębokość co najmniej 5 cm.Z częstotliwością przynajmniej 100 uciśnięć na min.Na głębokość od 4 do 5 cm.Na głębokość nie więcej niż 6 cm.Używając obu rąk.Używając jednej dłoni.Maksymalnie 120 uciśnięć na min.Układając ręce na środku mostka.

Źródło: Sławomir Ochrem, licencja: CC BY 3.

Drogi Użytkowniku,

klikając przycisk „AKCEPTUJĘ”  zgadzasz się, aby serwis Ceneo. pl sp z. o. i jego Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż Ceneo. pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie Ceneo. pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi Ceneo. pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.

Wyrażając zgodę, otrzymasz reklamy produktów, które są dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdź Zaufanych Partnerów Ceneo. pl. Pamiętaj, że oni również mogą korzystać ze swoich zaufanych podwykonawców.Informujemy także, że korzystając z serwisu Ceneo. pl, wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu plików cookies lub stosowanie innych podobnych technologii oraz na wykorzystywanie ich do dopasowywania treści marketingowych i reklam, o ile pozwala na to konfiguracja Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zmienisz ustawień Twojej przeglądarki, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej w Polityce Plików Cookies.Więcej o przetwarzaniu danych osobowych przez Ceneo. pl, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz tutaj.Więcej o plikach cookies, w tym o sposobie wycofania zgody, znajdziesz tutaj.Pamiętaj, że klikając przycisk „Nie zgadzam się” nie zmniejszasz liczby wyświetlanych reklam, oznacza to tylko, że ich zawartość nie będzie dostosowana do Twoich zainteresowań.

Nie zgadzam się

Podręcznik podstawowy Electrolux Egwp9353

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik podstawowy Electrolux Egwp9353

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik podstawowy Electrolux Egwp9353