Obsługa i konserwacja Dell Inspiron 5537

Obsługa i konserwacja Dell Inspiron 5537 jest łatwa i szybka. Procesor Intel Core i5-4200U w połączeniu z 8 GB pamięci RAM zapewnia wydajność i wytrzymałość, których potrzebujesz do wykonywania zadań. System operacyjny Windows 8.1, który jest zainstalowany, jest przyjazny dla użytkownika i oferuje wiele funkcji, które ułatwiają korzystanie z laptopa. Ekspansywna bateria zapewnia wystarczającą energię do wykonywania zadań przez wiele godzin. Ekran 15,6-calowy oferuje wysoką jakość obrazu i jest wystarczająco duży, aby móc komfortowo pracować. Obsługa i konserwacja Dell Inspiron 5537 jest prosta i łatwa, dzięki czemu możesz sprawnie wykonywać swoje zadania.

Ostatnia aktualizacja: Obsługa i konserwacja Dell Inspiron 5537

Witam!

Na wstępie zaznaczę, że bardzo rzadko sięgam po pomoc pisząc własny temat (w 90% wypadków któs już miał ten sam problem i ktoś inny go rozwiązał). Jednak w tym wypadku, po przeszukiwaniu ogromnej ilości tematów i różnych rozwiązań nadal nie poradziłem sobie z problemem.

Mój laptop to Dell Inspiron 5537, w wersji z I5-4200U i kartą graficzną Radeon HD8850M.
Problem polega na tym, że podczas grania w gry komputer wyłącza się całkowicie, po czym można go włączyć bez problemu ponownie. W podglądzie zdarzeń jest jedynie Zdarzenie 6008 o nieoczekiwanym zamknięciu systemu oraz komunikat o ograniczonym stanie wydajności procesora w grupie 0-4 (jednakże ten drugi komunikat występuje również wtedy, kiedy laptop się nie wyłącza)

Był jakiś czas temu na gwarancji, jednakże wrócił do mnie z opisem "nie ma problemu, nie przegrzewa się, wymieniono profilaktycznie pastę, zasilacz sprawny". (nie mam już gwarancji)

Sterowniki instalowałem rozmaite, młodsze, starsze, najnowsze, przy każdym tak samo. Bios aktualny. Wielokrotnie resetowałem do ustawień fabrycznych, po czym od nowa instalowałem sterowniki - znowu ten sam błąd. Zauważyłem, że gdy instaluję aktualizacje do Windows 10 to system wyłącza się częściej. Niedawno po restarcie do fabrycznych (system automatycznie zainstalował sterowniki) laptop działał przez około 20-25 dni w grach bez zarzutu oraz ani jednego wyłączenia. Problem pojawił się znowu z dnia na dzień.
Również gdy karta dedykowana (Radeon 8850M) działa na sterowniku starszym, automatycznie zainstalowanym przez windows to mogę grać dłużej przed wyłączeniem. (czasem uda się pograć 30-40 minut, czasem wyłącza się już po 10 minutach)

Laptop wyłącza się TYLKO podczas używania karty dedykowanej, gdy jest ona wyłączona działa bez zarzutu. Dodam, że używam laptopa na zasilaczu, bez akumulatora, czy to może powodować problem? (zasilacz sprawny)

Gdy laptop działał na systemie 8 oraz 8. 1 nic się nie działo, czy system Windows 10 może powodować problem?

Wykonywałem test diagnostyczny od della (pełny) i nie pokazał żadnych błędów.

Czy ktokolwiek ma jakiś pomysł, czego jeszcze mogę spróbować, czy oddawać laptop do serwisu?

Please add exception to AdBlock for elektroda. pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thank you very much for proposing a new subject! After verifying you will receive points!

dariuszm2 02 Mar 2021 19:59 570

 • #1Level 34  

  #1

  Cześć.
  Dell inspiron 5537 - LA-9982P rev 3. 0 nie widzi baterii, ale na niej działa.
  Nie widzi baterii bios i system, co za tym idzie nie pokazuje ładowania. Bateria podstawiona nowa, zasilacz też nowy (ale i stary też był rozpoznawany).
  Na stykach baterii przy podłączonej baterii i włączonym laptopie:
  9, 8 - 10. 7V,
  7 - pulsujące 0. 7 - 2V,
  6 - pulsujące 0. 3 - 0. 8V,
  5, 4, 3 - 0V,
  Na stykach baterii przy podłączonej baterii i włączonym laptopie + podłączony zasilacz:
  9, 8 - 11. 2V, reszta bez zmian.
  Pozdrawiam.

 • #2MOSFET - SerwisLevel 33  #2

  Witaj! Podaj mi proszę rezystancję względem masy z linii 3-7.

 • #3miecho18

  IT specialist

 • #4lisek

  Service technician RTV  #4

  Nazwa starej baterii i nowej.
  * ten model z nieorgin. Aku potrafi robić cuda
  Masz org. zasilacz?
  Nie widzi nowej Aku w Bios/ czy w systemie?
  Reset CMOS zrobiony?

  SM masz za free Link

  Na str. 46 napisano jak napiecie B+ zależy od Aku

  Quote:

  CHARGER
  CC:0A~1A(4cell) or 2. 1A(6cell)
  CV:17. 7V(4cell) / 13. 3V(6cell)

  na (DATCLK) powinno być ok. 3-3. 3V czyli Logiczna "1", bo to szyna I2c
  pin. SYS_PRES zazyczaj to GND
  BATT_PRES? powinno być 3. V, patrz SMMusisz znalezć co "sadzi" CLK i DAT szyny SMBus do ziemi?Może drabinka R (RP36), str. 30

 • #5#5

  Cześć.
  - Rezystancje względem masy linii 3-7 baterii:
  3 - 32kom
  4 - 1, 4om - to jest masa na schemacie.
  5 - 20kom
  6 - 11kom
  7 - 10kom- Bateria kupiona jako oryginalna (i tak wygląda na pierwszy rzut oka)- Jak napisałem na wstępie "Nie widzi baterii bios i system", reset CMOS zrobiony.- taż się zastanawiam nad napięciem na BATT_PRS.Na zamienniku, który był wstawiony napięcia linii 3 - 7 są podobne (napięcie samego zamiennika to 0, 2V) - dlatego kupiona była druga.
  Pozdrawiam.

  Dodano po 40 [minuty]:

  Cześć.
  Napięcie 3V na BATT_PRS pojawia się bez baterii. Musiałem przy poprzednim pomiarze nie przebić lakieru na płycie.
  Drabinka RP36 mierzy się poprawnie (2, 2kom na wszystkich rezystorach).
  pozdrawiam.

 • #6#6

  Mierzysz na baterii rezystancje? Chodziło mi o płytę. Jedna linia smbus podaje niższe napiecie. Swoją drogą piwinieneś to mierzyć na napięciu zmiennym ale i tak rezystancje sprawdź.

 • #7#7
  Oczywiście że nie.
  Pomiary rezystancji podaję dla linii na płycie bez podłączonej baterii i zasilania, na gnieździe baterii.

 • #8#8

  Na nodze numer 6 powinieneś gdzieś mieć wlutowany rezystor pull-up. Sprawdzisz jego rezystancję, aby wykluczyć bądź potwierdzić jego uszkodzenie.

 • #9#9
  To jest to o co chodziło Koledze liskowi - drabinka RP36 mierzy się poprawnie (2, 2kom na wszystkich rezystorach).

 • #10#10

  Dziwi mnie ten dwukrotny spadek napięcia podciągającego linię I2C. Nie wykluczam tu przywarcia na samej baterii, ale do tego ta diagnoza zmierza. Skoro co do baterii masz pewność to już chyba tylko EC zostało na tej linii komunikacji.

 • #11#11

  Quote:

  3V BATT_PRS pojawia się bez baterii.

  prosta metoda sprawdzenia ukł. ładowania Aku
  Jeśli ten pin. (BATT_PRS) > podasz na masę to powinno pojawić się napiecie ładowania Aku
  * Akku wyjęte
  ____________________________________1, podłaczasz zasilacz, potem Aku - masz ładowanie, świeci sie lampka.
  2. podłaczasz Aku potem zasilacz > nic... pomaga tylko Reset i masz ładowanie
  3. po odłącz. zasilacza brak wymiany danych po EC_SMB_CK1/EC_SMB_DA1. * podobnie po podł. zasilacza
  4. masz zmiany na bq, chodzi o pin"s (gdy masz sam zasilacz / zasilacz i Aku
  - ACDET, ACIN, ACDRV, BATDRV
  5. Masz zmiany na EC_ONMasz do wymiany kbc!

 • #12#12
  Przeprogramowanie KBC nic nie zmieniło.
  Zamówiłem układ, zaprogramowałem, wymieniłem i dalej to samo - BIOS nie widzi baterii (mam aż 3 szt. - padnięty oryginał i 2 zamienniki) i zmiana ich nic nie wnosi.
  Co ciekawe uruchomiłem płytę na samej baterii i pojawił się komunikat o jej niskim stanie, a po wejściu do BIOS-u dalej jej nie wykrywa.
  Przy wpiętej baterii i zasilaczu bez uruchamiania płyty świeci tylko dioda "power", po włączeniu płyty miga naprzemiennie (biało - pomarańczowo) dioda od baterii.

 • #13#13

  Jeszcze popraw lutowania na samym gnieździe baterii. Może to ta wspomniana słaba masa

 • Helpful post

  #14#14

  Quote:

  prosta metoda sprawdzenia ukł. ładowania Aku
  * Akku wyjęte

  LUB

  Quote:

  1, podłaczasz zasilacz, potem Aku - masz ładowanie, świeci sie lampka.
  - ACDET, ACIN, ACDRV, BATDRV
  5. Masz zmiany na EC_ON

 • #15#15
  Rozwiązanie okazało się dużo łatwiejsze niż wyglądało.
  Zastanowiły mnie jeszcze raz obniżone poziomy napięć na pinie 6 i 7 baterii. Odlutowałem więc rezystor PR18 i włączyłem ładowarkę do gniazda. Okazało się, że na PR18 po stronie gałęzi od KBC pojawiło się 3, 3V. Zostało niewiele elementów (PD2 i PD3 brak na płycie). Po pomiarach okazało się, że uszkodzona jest dioda PD1, a co najciekawsze wystarczyło zmierzyć przejście pomiędzy jej 2 a 5 wyprowadzeniem (było zwarcie). Pomiary rezystancji gałęzi chronionych przez tą diodę nie dawały wcześniej odpowiedzi, bo PD1 to układ 9 diod, które przy pomiarach rezystancji nie powodowały zamknięcia się obwodu (może jakby zmienić polaryzację elektrod miernika coś by wyszło na jaw). Po wymianie PD1 (na zamiennik znaleziony u "dawcy"), płyta zaczęła rozpoznawać baterię. Nie wykluczam też uszkodzenia KBC, ale tego już nie będę sprawdzał.
  Dzięki za zainteresowanie.
  Temat zatem uważam za zamknięty.

 • #16#16
  Zastanowiły mnie jeszcze raz obniżone poziomy napięć na pinie 6 i 7 baterii. Po pomiarach okazało się, że uszkodzona jest dioda PD1, a co najciekawsze wystarczyło zmierzyć przejście pomiędzy jej 2 a 5 wyprowadzeniem (było zwarcie). Nie wykluczam też uszkodzenia KBC, ale tego już nie będę sprawdzał.

DELL inspiron 5537

kompik
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2015, 14:17

DELL inspiron 5537

Witam, mam problem z wbudowanym mikrofonem i bardzo proszę o pomoc - podczas rozmowy przez skypa bardzo źle mnie słychać /zaktualizowałam wszystkie stery do najnowszych, mikrofon podczas rozmowy testowej skypa działa (jest czuły nawet podczas delikatnych uderzeń), ale mój głos jest ledwo słyszalny i słychać szumy - głośniki działają ok. - nadmieniam, że jestem zielona i jeśli ktoś z Was podejmie próbę podania wskazówek do naprawy mojego problemu to bardzo proszę mieć to na uwadze.


Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: Karoolcia » 15 cze 2015, 10:38

Witaj
Jeżeli próbowałaś ze sterownikami i one nic nie pomogły, to jedyną opcją będą ustawienia. Najpierw musisz sprawdzić jak są ustawione opcje w Dell Audio (znajduje się on na rozwiniętym pasku zadań, czyli długi pasek na dole i tam znajduje się mała strzałeczka do góry - tam będzie ikonka czarnego głośnika). W tym programie są opcje głośników jak i mikrofonów. Musisz posprawdzać jakie opcje będą najlepsze - w tym przypadku najlepiej jest sprawdzać przez rozmowę.
Drugą opcją są ustawienia Windowsa. Nie wiem jaki system posiadasz więc powiem uniwersalnie - to są opcje w "Panelu sterowania". a jest ono dokładniej w zakładce "Sprzęt i dźwięk". Kliknij na opcję "Dźwięk", wyskoczy Ci okienko z różnymi opcjami, my interesujemy się bardziej mikrofonem. W zakładce "Nagrywanie" jest mikrofon, możesz tam pozmieniać poziomy mikrofonu i zwiększenie wydajności mikrofonu - czyli jak druga osoba Cię słyszy. Reszta jest wytłumaczona więc to jest kwestia sprawdzania, również najlepiej to zrobić podczas rozmowy z drugą osobą.
Trzecią opcją jest zakładka "Komunikacja" (znajduje się również w zakładce "Dźwięk"), możesz zmniejszać lub zwiększać głośność innych dźwięków, czyli tych z otoczenia. Ta opcja automatycznie się włącza gdy zaczynasz rozmowę przez Skype. Czasami ta opcja może przynieść niekorzyści dla użytkownika - przez szmery i dźwięki może również ściszyć Twój głos (miałam podobnie).
Mam również takie pytanie - czy to Twój rozmówca stwierdził, że Ciebie słabo słychać? Jeśli w ustawieniach Skype Twój głos jest poprawny, to wina może być po stronie drugiej osoby, czyli w tym przypadku to on musi pobawić się w opcjach, które wymieniłam (druga i trzecia opcja, no chyba że i pierwsza, jeśli on/ona też posiada Dell).
W razie pytań pisz tutaj, postaramy się pomóc

Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1, 8 - 3GHz, Windows 8. 1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: kompik » 15 cze 2015, 12:33

Serdecznie dziękuję za wskazówki - wszystkie w/w opcje wykonałam i w rezultacie słychać mnie lepiej, ale jeszcze oprócz mojego głosu słychać szumy, które zagłuszają mój głos. Mój system to Windows 8. 1 pracuję pod wi-fi i spróbowałam podłączyć laptopa przez przewód do routera, ale nic nie pomogło. Rozmówcy skarzą się, że lepiej słyszą szmery niż mój głos. Dodam jeszcze, że Winamp odtwarza muzykę przez głośniki b. dobrze, czyli coś mam chyba źle ustawione (mikrofon wbudowany) może w Dell audio - sama już nie wiem - bawię się tym 2 dzień. Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Pozdrawiam,

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: Karoolcia » 15 cze 2015, 23:23

Nie pozostaje nic innego jak opcje Skype jak i Dell Audio. W Skype jest opcja ustawienia głośności mikrofonu jak i głośników, a co do szmerów i dźwięków z otoczenia to Dell Audio. Teraz laptopy posiadają bardzo (lub mniej) czułe mikrofony, przez co wszystkie dźwięki są równe (jeśli można by było tak opisać). Połączenie Internetowe raczej nie ma tutaj związku, bo wina raczej siedzi pomiędzy dwoma programami.
W Skype jest opcja automatycznego dostosowania ustawień mikrofonu, o ile dobrze pamiętam to jest w opcji "Narzędzia", a potem "Opcje". Tam powinna być zakładka powiązana z mikrofonem, już nie pamiętam. Wyłącz to i zobacz, czy to coś zmieniło.

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: kompik » 16 cze 2015, 06:00

Prawda jest taka, że moje próby naprawy problemu uwzględniły już wszystkie w/w opcje i b/z - dlatego odpuszczam na kilka dni, aby nabrać dystansu - jedno jest pewne - nie poddam się tak łatwo i będę kombinowała. Za wszystkie porady jeszcze raz bardzo dziękuję. Pozdrawiam,

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: Karoolcia » 16 cze 2015, 10:34

Hmm... Jeszcze myślę nad rozwiązaniem bo to mi nie daje spokoju
A odhaczyłaś zaawansowane opcję w dźwięku? Tam są dwie opcje:
- "Zezwalaj aplikacjom na przejmowanie wyłącznej kontroli nad tym urządzeniem",
- "Nadaj priorytet aplikacjom w trybie wyłączności".
Jeśli nie to odhacz je.
Zobacz też, czy jak będziesz słuchała ich przez słuchawki też będą słyszeć szumy. Zobaczymy wtedy, czy problemem faktycznie jest mikrofon, a może głośniki. Wiem, że głośniki pracują bardzo dobrze, ale w Skype są inne ustawienia, które mogą zmieniać pracę głośników.
Również jest też jedno wytłumaczenie. Głośniki są dalej od mikrofonu (mikrofon u Ciebie jest prawdopodobnie koło kamerki, czyli u góry), więc może odbierać szumy od głośników. Jeśli słuchawki pomogą, to wszystko będzie działało prawidłowo i nie trzeba będzie się martwić Słuchawki możesz kupić najtańsze lub średniej ceny, nie muszą być z wysokiej półki. Ale jak na początek kup najtańsze i sprawdź czy działa. Uwaga, słuchawki nie mogą być firmowe do telefonów (Samsung, Nokia, LG itp. ), bo nie będą działały, ponieważ nie będą wykrywalne przez system. Nie muszą być akurat te duże, tylko zwykłe, małe (np. Panasonic, Philips, Sony albo z tańszych marek).

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: kompik » 16 cze 2015, 11:25

Bingo - mniej szumów, ale głos cichy (wszystkie suwaki głośności na max. )

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: Karoolcia » 16 cze 2015, 11:41

Która opcja pomogła? Żebym mogła jeszcze pomóc

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: kompik » 16 cze 2015, 12:12

Odhaczenie tych dwóch opcji:- "Zezwalaj aplikacjom na przejmowanie wyłącznej kontroli nad tym urządzeniem",
"Nadaj priorytet aplikacjom w trybie wyłączności".

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: Karoolcia » 16 cze 2015, 12:23

A zaznacz drugą opcję: "Nadaj priorytet aplikacjom w trybie wyłączności" i zobacz, czy to coś dało. Tak myślałam, że Skype coś namieszał, bo dziwne by to było, że mikrofon źle odbiera głos skoro masz najnowsze, i co najważniejsze, działające sterowniki.

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: kompik » 20 cze 2015, 17:53

Niestety po wyczerpaniu wszystkich możliwości usterka nie została usunięta, a system zaczął mi dziwnie wariować - przywróciłam do ustawień fabrycznych i dalej to samo - zgłosiłam problem do serwisu i czekam na "magika". Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: kompik » 22 cze 2015, 17:27

Serwis Dell stanął na wysokości zadania i w ekspresowym tempie zgłosił się do mnie serwisant - usterka została usunięta - okazało się, że wadliwy był mikrofon (został wymieniony na miejscu na nowy).

Marcin_N
Posty: 1
Rejestracja: 05 mar 2017, 22:49

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: Marcin_N » 05 mar 2017, 23:00

Witam

Mam DELL'a 3537-8831 i niestety identyczny problem z tą tylko różnicą, iż laptop jest już po gwarancji. Usterka prawdopodobnie występowała od nowości (wcześniej nie korzystałem z mikrofonu).

Mam pytanie do "Kompik".

=> Czy naprawdę wymiana mikrofonu odbywa się na poczekaniu. Pytam bo nie uśmiecha mi się czyszczenie całego komputera z danych a następnie po naprawie przywracanie wszystkiego do pierwotnego stanu.

Oraz pytanie do wszystkich o godny polecenia serwis w okolicy Bytom - Chorzów - Katowice.

Z góry dziękuję.

piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 857
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: DELL inspiron 5537

Postautor: piotr_solek » 06 mar 2017, 19:39

Marcin_N pisze:nie uśmiecha mi się czyszczenie całego komputera z danych a następnie po naprawie przywracanie wszystkiego do pierwotnego stanu.

Nic nie trzeba czyścić. Wyciągasz dysk lub instalujesz hasło na swoim koncie.

Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

Obsługa i konserwacja Dell Inspiron 5537

Bezpośredni link do pobrania Obsługa i konserwacja Dell Inspiron 5537

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Obsługa i konserwacja Dell Inspiron 5537