Instrukcja szybkiego startu urządzenia Ge Jhp976y zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby rozpocząć korzystanie z urządzenia. Instrukcja obejmuje podstawowe funkcje urządzenia, w tym wyświetlacz, klawiaturę i połączenia, a także konfigurowanie ustawień i uruchamianie aplikacji. Zawiera również informacje na temat bezpieczeństwa i utrzymania urządzenia, a także kroki, które należy wykonać w razie pojawienia się problemów. Instrukcja szybkiego startu Ge Jhp976y zapewnia wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z twoim nowym urządzeniem.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcja szybkiego startu urządzenia Ge Jhp976y
Wyszukiwanie produktów
Znajdź dokumentację i oprogramowanie dla serii produktów lub według numeru seryjnego dla poszczególnych urządzeń.
Kategoria produktu
Znajdź dokumentację wybierając kategorię przepływu, poziomu, ciśnienia, temperatury lub analityki procesu.
Broszury
Przeglądy produktów, kompendia dotyczące zastosowań, broszury z zakresu wiedzy fachowej, ulotki informacyjne i serwisowe.
Certyfikaty
Certyfikaty firmowe i produktowe oraz deklaracje zgodności – łatwo dostępne poprzez szybkie filtrowanie.
Karty katalogowe
Szybki dostęp do wszystkich technicznych kart katalogowych naszych produktów.
Instrukcje obsługi
Szybko znajdź instrukcje obsługi, instrukcje uzupełniające i instrukcje szybkiego startu dla wszystkich serii produktów.
Oprogramowanie
Oprogramowanie robocze, sterowniki urządzeń i narzędzia programowe dla wszystkich serii produktów.
Filmy
Filmy instruktażowe i produktowe - dotyczące wyboru, instalacji i konserwacji urządzeń.
Popularność:
908 wyświetleniaPrzelicz strony:48 stronyTyp pliku:PDFRozmiar pliku:7. 34 MbBIOS (Basic Input-Output System) oraz jego następcy EFI (Extensible Firmware Interface) i UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) są móżdżkiem każdego komputera. Mały chip pamięci na płycie głównej inicjuje pracę wszystkich komponentów peceta, kontroluje hardware i uruchamia system operacyjny, na przykład Windows. Z pomocą menu ustawień (setup) możemy dostosować BIOS do naszych potrzeb. A to się opłaci: drobne, ale sprytne zmiany ustawień domyślnych często wyraźnie polepszają wydajność peceta albo notebooka.
Ponieważ jednak nieprzemyślane kroki mogą skutkować awarią komputera, poniżej zaprezentujemy, jak bez ryzyka rozejrzeć się po ustawieniach BIOS-u i UEFI i jakich opcji lepiej nie dotykać. Dowiemy się między innymi, jak wejść do ustawień, jak przyspieszyć w nich uruchamianie Windows, jak ochronić pecet hasłem albo w razie problemów przywrócić ustawienia fabryczne.
Co to jest BIOS i czym się różni od UEFI?
BIOS to podstawowy zestaw procedur, wykorzystywanych do komunikacji między systemem operacyjnym i sprzętem. Służy do inicjacji uruchamiania sprzętu i świadczenia usług środowiska uruchomieniowego dla systemu operacyjnego. Oprogramowanie to testuje również podpięte urządzenia. BIOS zapisywany jest w wymazywalnej pamięci EPROM, dzięki czemu można go w prosty sposób aktualizować.
UEFI został zaprojektowany w zasadzie do tego samego co BIOS, przy czym w jego przypadku wszystkie dane dotyczące inicjalizacji przechowywane są w pliku. efi zamiast w oprogramowaniu układowym. Ten z kolei znajduje się na specjalnej, ukrytej partycji na dysku twardym. UEFI obsługuje pojemniejsze dyski twarde, dyskretne sterowniki, ma też nowoczesne zabezpieczenia, jak Secure Boot, a na dodatek działa w trybie 32- lub 64-bitowym. Czasem uruchamia się też szybciej niż BIOS i obsługuje zdalną diagnostykę i naprawę komputera nawet wtedy, gdy na pececie nie ma zainstalowanego systemu operacyjnego. Tych wszystkich rzeczy nie można zrobić w przypadku BIOS-u.
1. Jak wejść do BIOS lub UEFI
Fakt, że wielu użytkowników jeszcze nigdy nie zmieniło ustawień podstawowych swojego komputera, ma jeden prosty powód: tylko nieliczni wiedzą, jak w ogóle otwiera się menu ustawień BIOS-u, ewentualnie UEFI. Jak się więc za to zabrać?
BIOS
Komputery dostarczone klientom z Windows 7 albo starszą wersją systemu operacyjnego z reguły dysponują tradycyjnym BIOS-em "Legacy". Aby otworzyć to menu bezpośrednio po włączeniu komputera, naciskamy odpowiedni klawisz dostępu do setup - w większości komputerów jest to Delete, F1, F2 albo F10. Wiele pecetów zaraz po uruchomieniu wyświetla właściwy klawisz na ekranie. Jeśli tak się nie dzieje, sprawdźmy w podręczniku użytkownika od płyty głównej.
Wskazówka: Naciskamy klawisz w rytmie sekundowym, aby nie przegapić krótkiego okna czasowego na uruchomienie BIOS-u.
UEFI
Nowsze komputery mają w sobie najczęściej (U)EFI. Również następcę BIOS-u z zasady można otwierać tak samo jak BIOS klawiszem setup, a więc F1 bądź F2. Ponieważ jednak Windows 8 i 10 uruchamiają się o wiele szybciej, to na konieczne naciśnięcie klawisza pozostają tylko ułamki sekundy. Na szczęście (U)EFI można otworzyć także z poziomu Windows - otwieramy menu Start Windows i klikamy na ikonę Zasilanie. Przy wciśniętym klawiszu Shift wybieramy pozycję Uruchom ponownie. Po kilku sekundach pojawią się rozszerzone opcje uruchamiania. Klikamy na Rozwiąż problemy, Opcje zaawansowane, Ustawienia oprogramowania układowego UEFI i na Uruchom ponownie.
Przez opcje zaawansowane Windows 10 przejdziemy do ustawień UEFI.
Wskazówka: Jeśli Windows się nie uruchamia, poniższy trik pozwoli nam na wejście do (U)EFI: Restartujemy pecet. Gdy tylko pojawią się krążące punkty, naciskamy przycisk wyłączania tak długo, aż komputer znów się wyłączy. Powtarzamy sekwencję czynności raz lub dwa, aż w miejsce krążących punktów pojawi się komunikat o przygotowywaniu naprawy automatycznej - wtedy pozwólmy komputerowi pracować dalej. W oknie Naprawa automatyczna wybieramy Opcje zaawansowane. Dalej postępujemy, jak opisano powyżej.
W BIOS-ie lub (U)EFI możemy również określić, czy pecet ma się uruchamiać z napędu DVD czy z pamięci USB (patrz strona 80). Jeśli jednak chcemy tylko jednorazowo zmienić kolejność bootowania, w Boot Menu zrobimy to szybciej. Tę funkcję uruchamiamy tak:
Otwieranie Boot Menu w BIOS-ie: Jeśli nie uda się z klawiszem włączającym Boot Menu, postępujemy tak samo jak przy otwieraniu ustawień (U)EFI. W rozszerzonych opcjach uruchamiania zamiast Rozwiąż problemy wybieramy pozycję Użyj urządzenia i z listy wybieramy wybrany napęd. org/ImageObject" data-item-uuid="a4a052aa-1c55-4c2e-b93f-533e311d3b69">
Wskazówka: (U)EFI Boot Menu pojawia się tylko wtedy, kiedy został rozpoznany przynajmniej jeden dodatkowy bootowalny napęd.
2. Identyfikacja BIOS-u
Ponieważ rynek nie jest zbyt duży, to w naszym komputerze znajduje się prawdopodobnie BIOS/(U)EFI marki Phoenix, Award albo AMI (American Megatrends). Tylko w starszych komputerach przy uruchamianiu pojawia się tablica informacyjna z wersją BIOS-u. Tak ustalimy, która wersja BIOS/(U)EFI pracuje w naszym komputerze:
W Windows: Aby otworzyć bazę danych rejestru, naciskamy Start+R, wpisujemy regedit i zatwierdzamy przez OK oraz Tak. Po podwójnych kliknięciach na HKEY_LOCAL_MACHINE, HARDWARE, DESCRIPTION, System oraz BIOS zobaczymy między innymi producenta (BIOSVendor), wersję (BIOSVersion) i wiek (BIOSReleaseDate) naszego setupu. W przykładzie jest to wersja UEFI 7. 02 firmy American Megatrends (AMI).
Narzędziem: Instalujemy program CPU-Z. Po uruchomieniu odpowiednie informacje znajdujemy na zakładce Mainboard.
3. Szybsze uruchamianie
Niektóre pecety z UEFI oferują funkcję szybkiego startu - nie należy jej mylić z nazwaną tak samo funkcją Windows. Wtedy BIOS montuje niektóre urządzenia, takie jak łącza USB, nie od razu, dzięki czemu system uruchamia się szybciej. Aby aktywować ten tak zwany Fast Boot, otwieramy UEFI, jak opisano to we wskazówce 1, i w przykładowym notebooku z UEFI AMI klawiszami strzałek przechodzimy do punktu menu Boot. U innych producentów Fast Boot znajdziemy najczęściej pod BIOS Features, Feature albo Windows 8 Feature. Teraz przechodzimy do Fast Boot, naciskamy Enter, wybieramy Enabled, jeszcze raz Enter i zapisujemy ustawienia przez F10 oraz Enter. Niektóre pecety mają także szczególnie szybki tryb Ultra Fast Boot. Po prostu go wypróbujmy: w razie problemów przestawiamy opcję ponownie na Disabled. Na marginesie: w przykładzie czas uruchamiania skrócił się z pierwotnych prawie 20 sekund do zaledwie 12.
4. Łamanie hasła
W BIOS-ie możemy aktywować zabezpieczenie hasłem. Wówczas komputer uruchomi się dopiero po wprowadzeniu właściwego hasła (patrz wskazówka numer 7. ). To bardzo przydatna funkcja, o ile sami nie zapomnimy hasła albo nie kupimy zablokowanego w ten sposób komputera na przykład na aukcji. Tymi trzema trikami złamiemy zabezpieczenie:
- Tylna furtka: Po trzykrotnym wprowadzeniu nieprawidłowego hasła pecet zgłosi System disabled i poda pięcioznakowy kod. Wpisujemy go na stronie bios-pw. org i klikamy na Get password. Jeśli pojawi się Bad hash, wypróbowujemy następną wskazówkę. W przeciwnym razie zobaczymy kilka haseł, które działają jak dorobiony klucz. Wypróbowujemy je po restarcie - aby wyłączyć komputer, przytrzymujemy dłużej przycisk zasilania. W BIOS-ie kasujemy hasło administratora, ustalając puste hasło. To skasuje także hasło użytkownika. Restart CMOS: Podczas pracy ostrożnie zdejmujemy obudowę. Uwaga! Niebezpieczeństwo porażenia prądem! Jeśli na płycie głównej jak na ilustracji poniżej znajduje się włącznik CLR CMOS, wciskamy go. Przy następnym uruchomieniu BIOS będzie zresetowany do ustawień domyślnych, a hasło usunięte. Usunięcie baterii: Ten sam efekt osiągniemy, kiedy - najlepiej na noc - usuniemy tak zwaną baterię CMOS. Więcej o tym we wskazówce 7.
5. Bezpieczne uruchamianie
Jeśli pecet po prostu odmawia uruchamiania z określonych nośników, to odpowiada za to na ogół Secure Boot. Software'owa blokada znajduje się w (U)EFI i począwszy od Windows 8, uniemożliwia uruchamianie systemów operacyjnych niedopuszczonych przez Microsoft. Najczęściej jednak można ją wyłączyć: przechodzimy do setupu, jak opisano we wskazówce 1, i wyszukujemy opcję Secure Boot, która najczęściej znajduje się w menu Security, Autenthication albo Boot. Przełączamy ją na Disabled. Po zapisaniu i zamknięciu pecet powinien uruchamiać się z wybranego napędu. W bardzo starych systemach operacyjnych tryb kompatybilności BIOS-u musi być ustawiony na Enabled. Znajdziemy go w menu Boot, Boot Options albo Startup pod nazwą CSM albo Legacy.
6. Wymiana baterii
Czy wiedzieliśmy, że nasz komputer ma baterię? Bateria guzikowa, taka jak na zdjęciu, zasila chip CMOS. W nim pecet zapisuje wszystkie ustawienia BIOS-u. Kiedy bateria po latach się wyczerpie, nagle pojawia się mnóstwo problemów: pecet nie zapamiętuje daty, zapomina ustawień i w ekstremalnym przypadku odmawia uruchomienia. Aby wymienić baterię, odłączamy wtyczkę od zasilania peceta albo wyjmujemy akumulator notebooka. Teraz odkręcamy pokrywę obudowy, aby zobaczyć płytę główną z baterią CMOS. Zapałką albo wykałaczką ostrożnie przesuwamy mały pałąk mocujący na bok i bateria wyskoczy z gniazda. Zakupmy baterię na wymianę: najczęściej jest to 3-woltowa bateria guzikowa z nadrukiem CR2032 dostępna w sklepach już od pięciu złotych. Ważne: w notebookach bateria CMOS jest czasami przylutowana na stałe. W takim przypadku lepiej, żeby jej wymianą zajął się specjalistyczny serwis.
7. Optymalizacja ustawień podstawowych
W BIOS-ie albo (U)EFI znajdują się ustawienia podstawowe naszego peceta. Jeśli otworzymy je jak opisano we wskazówce 1, możemy włączać i wyłączać urządzenia, zmieniać opcje bezpieczeństwa albo określić, z którego nośnika komputer ma się uruchamiać. Niestety, w BIOS-ie możemy też w łatwy sposób dużo popsuć. Komputer Świat pokaże, jak bezpiecznie zmieniać najważniejsze opcje i ustawienia, od których lepiej trzymać się z daleka. org/ImageObject" data-item-uuid="ee5394c1-c0c0-4474-b199-312be6a30529">
Zmiana kolejności bootowania
Jeśli chcemy, aby komputer na stałe używał pamięci USB jako napędu bootowania, na przykład aby korzystać z systemu Live na pendrivie, konieczne są te ustawienia: opcję w zależności od producenta znajdziemy pod Boot, Advanced BIOS Features, Advanced Setup albo BIOS Features Setup i potem ewentualnie pod Boot Device Priority, Boot Option i Priorities albo Boot Sequence. Na następującej teraz liście wszystkie napędy są posortowane według priorytetu, na przykład First Boot Device albo Boot Option #1 i tak dalej. Musimy teraz tylko przesunąć wybrany napęd na pierwsze miejsce: albo otwieramy pierwszą pozycję klawiszem Enter, wybieramy napęd startowy i zatwierdzamy przez Enter, albo zaznaczamy napęd na liście i przesuwamy go wyświetlanymi klawiszami change - do góry na ogół za pomocą Page up albo +.
Ustawianie hasła
Hasłem BIOS możemy stosunkowo bezpiecznie chronić nasz notebook przed dostępem osób nieuprawnionych. Odpowiednią opcję znajdziemy bezpośrednio w menu głównym BIOS-u pod Security, Password albo BIOS Setting Password. Wiele komputerów rozróżnia pomiędzy hasłem Administrator, Setup albo hasłem Supervisor, które zabezpiecza jedynie menu ustawień i hasłem User, które całkowicie blokuje uruchamianie komputera. Uwaga! Jeśli zapomnimy hasło, sami wpadniemy w kłopoty. Wskazówka 5 informuje, jak z nich wybrnąć.
Ładowanie ustawień standardowych
Jeśli coś poprzestawialiśmy albo BIOS zapomniał ustawienia, możemy odtworzyć Defaults, czyli ustawienia domyślne. Wiele pecetów oferuje w menu głównym przy Exit albo Save & Exit dwie opcje:
Ustawienia optymalne: Ustawienia dla optymalnej wydajności komputera znajdziemy pod pozycjami Default Settings, Optimized Settings, Optimized Defaults, Optimal Settings, Turbo Defaults albo BIOS Defaults. Bezpieczne ustawienia: Jeśli pojawiają się problemy, wybieramy bezpieczne ustawienia standardowe, które znajdziemy w pozycjach Failsafe, Setup Deaults albo Shipping Mode.Śmiertelne pułapki w BIOS-ie
Od innych opcji BIOS-u lepiej trzymać się z daleka. Dotyczy to w szczególności ustawień dysku, które znajdziemy na przykład pod (Advanced) SATA Configuration. Jedna fałszywa decyzja pomiędzy AHCI, RAID albo IDE skutkuje na przykład tym, że pecet odmówi uruchomienia. Z tego samego powodu nie należy zmieniać zachowania funkcji ochronnych UEFI Secure Boot Mode i pozostawić je w ustawieniu Standard. We wskazówce 6 przeczytamy, jak bezpiecznie wyłączyć funkcje ochrony.
Więcej testów i poradników znajdziesz w najnowszych numerach Komputer Świata i Niezbędnika:
Kup nowy numer Komputer Świata w wersji elektronicznej (8, 90 zł) lub papierowej (9, 90 zł)Kup nowy numer Niezbędnika w wersji elektronicznej (8, 90 zł) lub papierowej (9, 99 zł)Nie chcesz przegapić nowych numerów? Zamów prenumeratę papierową lub e-prenumeratę