Instrukcja bezpieczeństwa i obsługi Epson G780b

Instrukcja bezpieczeństwa i obsługi Epson G780b jest ważnym narzędziem dla właścicieli tego urządzenia. Zawiera informacje na temat bezpiecznego użytkowania i obsługi urządzenia, w tym instrukcje dotyczące zasilania, czyszczenia i konserwacji, oraz dane techniczne. Instrukcja zawiera również informacje o wszelkich zagrożeniach wynikających z nieprawidłowego użytkowania sprzętu, w tym zalecenia bezpieczeństwa i instrukcje postępowania w nagłych sytuacjach. Wszystkie informacje zawarte w instrukcji bezpieczeństwa i obsługi Epson G780b muszą być przestrzegane, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu lub urazu.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja bezpieczeństwa i obsługi Epson G780b

Przed rozpoczęciem korzystania z drukarki należy zapoznać się z instrukcjami zamieszczonymi w tej sekcji. Ponadto należy stosować się do wszelkich ostrzeżeń i instrukcji umieszczonych na drukarce.

Konfigurowanie drukarki

Podczas konfigurowania drukarki należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

Nie należy blokować ani zakrywać wlotów i otworów drukarki.

Należy używać wyłącznie źródła zasilania wskazanego na etykiecie drukarki.

Należy używać wyłącznie przewodu zasilania dostarczonego z drukarką. Użycie innego przewodu może spowodować pożar lub porażenie prądem.

Przewód zasilania drukarki jest przeznaczony wyłącznie do użytku z drukarką. Użycie przewodu z innym urządzeniem może spowodować pożar lub porażenie prądem.

Należy używać tylko przewodu zasilania prądem zmiennym zgodnego z odpowiednią lokalną normą bezpieczeństwa.

Należy unikać stosowania gniazd znajdujących się w obwodach, do których podłączone są fotokopiarki lub regularnie włączające i wyłączające się systemy wentylacyjne.

Należy unikać gniazd elektrycznych kontrolowanych za pomocą wyłączników ściennych lub automatycznych wyłączników czasowych.

Cały system komputerowy należy umieścić z dala od potencjalnych źródeł zakłóceń elektromagnetycznych, takich jak głośniki lub urządzenia bazowe telefonów bezprzewodowych.

Kable zasilania powinny być umieszczone w takim miejscu, aby nie były wystawione na działanie ścierania, nie były nacinane, szarpane i skręcane. Nie należy umieszczać przedmiotów na przewodach zasilania oraz nie należy umieszczać przewodów zasilania w miejscach, gdzie ludzie będą po nich chodzić lub biegać. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby przewody zasilania nie były zagięte w punktach ich połączeń z transformatorem.

W przypadku gdy do zasilania drukarki stosowany jest przedłużacz, należy się upewnić, że łączny pobór prądu wszystkich podłączonych do niego urządzeń nie przekracza limitu dopuszczalnego dla przedłużacza. Ponadto należy się upewnić, że całkowite natężenie prądu pobieranego przez podłączone urządzenia nie przekracza wartości nominalnej natężenia dla ściennego gniazda zasilania.

Nigdy nie należy rozbierać, modyfikować lub naprawiać przewodu zasilania, modułu drukarki, modułu skanera lub urządzeń opcjonalnych za wyjątkiem przypadków opisanych w przewodnikach drukarki.

W poniższych sytuacjach należy odłączyć drukarkę od zasilania i skontaktować się z wykwalifikowanym personelem serwisowym:
Przewód zasilania lub jego wtyczka są uszkodzone, do drukarki dostał się płyn, drukarka została upuszczona lub jej obudowa została uszkodzona, drukarka nie działa prawidłowo lub zaobserwowano wyraźne zmiany w jej wydajności. Nie należy regulować elementów sterowania, które nie zostały opisane w instrukcji obsługi.

Jeśli drukarka ma być używana na terenie Niemiec, instalacja elektryczna w budynku musi być chroniona bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym w celu zapewnienia drukarce wystarczającej ochrony przed zwarciami i przepięciami.

Podczas podłączania drukarki do komputera lub innego urządzenia za pomocą kabla należy upewnić się, że położenie złączy jest prawidłowe. Każde złącze ma tylko jedno właściwe położenie. Podłączenie złącza w nieprawidłowy sposób może spowodować uszkodzenie obu urządzeń połączonych kablem.

Jeśli wtyczka zostanie uszkodzona, wymień przewód zasilania lub skontaktuj się z kwalifikowanym elektrykiem. W przypadku wtyczek z bezpiecznikami należy wymieniać bezpieczniki wyłącznie na nowe o odpowiedniej wielkości i parametrach znamionowych.

Wybieranie miejsca dla drukarki

Wybierając miejsce dla drukarki, należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

Drukarkę należy ustawić na płaskiej i stabilnej powierzchni, która ze wszystkich stron wykracza poza krawędzie obudowy drukarki. W przypadku umieszczenia drukarki przy ścianie odległość między drukarką a ścianą powinna być większa niż 10 cm. Drukarka nie będzie działać poprawnie, jeśli zostanie ustawiona pod kątem.

Podczas przechowywania lub transportowania drukarki nie należy jej przechylać, stawiać na boku ani obracać do góry nogami. W przeciwnym razie tusz może wyciec.

Należy pozostawić miejsce nad drukarką na możliwość otwarcia pokrywy drukarki i miejsca za drukarką na kable.

Należy unikać miejsc, w których występują gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności. Drukarkę należy ustawić z dala od bezpośredniego światła słonecznego, silnego oświetlenia sztucznego i źródeł ciepła.

Nie należy umieszczać lub przechowywać drukarki poza pomieszczeniami, w miejscu o dużym zapyleniu, w pobliżu wody, źródeł ciepła lub w miejscach, w których występują drgania, wibracje, wysoka temperatura i wilgotność. Nie należy korzystać z drukarki mając mokre ręce.

Drukarkę należy umieścić blisko ściennego gniazda zasilania, z którego można łatwo wyjąć wtyczkę.

Korzystanie z drukarki

Podczas korzystania z drukarki należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

Nie należy wkładać przedmiotów przez otwory drukarki.

Nie należy wylewać płynów na drukarkę.

Podczas drukowania nie należy wkładać rąk do wnętrza drukarki.

Nie należy dotykać białego płaskiego przewodu ani przewodów tuszu znajdujących się wewnątrz drukarki.

Nie należy używać produktów w aerozolu zawierających łatwopalne składniki wewnątrz lub w pobliżu tej drukarki. Grozi to pożarem.

Nie przesuwaj ręcznie głowicy drukującej, ponieważ możesz doprowadzić do uszkodzenia drukarki.

Zawsze wyłączaj drukarkę używając przycisku zasilania . Gdy naciśnięty jest ten przycisk, miga lampka zasilania przestanie migać.

Przed transportem drukarki należy się upewnić, że głowica drukująca znajduje się w pozycji początkowej (po prawej stronie urządzenia).

Ponownie napełnij tusz jeśli poziom tuszu jest poniżej dolnej linii w pojemniku z tuszem. Dalsze korzystanie z drukarki, kiedy poziom tuszu znajduje się poniżej dolnej linii może uszkodzić drukarkę.

Jeśli drukarka nie będzie używana przez dłuższy okres czasu, należy odłączyć kabel zasilania z gniazdka elektrycznego.

Umieszczając oryginały, nie należy naciskać zbyt mocno szyby ekspozycyjnej.

Obsługa tuszu

Podczas obsługi należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Pojemniki z tuszem należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Dzieci nie powinny dostawać pojemników z tuszem do zabawy, a zwłaszcza brać ich zawartości do ust.

Nie należy przechylać ani postrząsać pojemnikami z tuszem po otwarciu opakowania, gdyż może to spowodować wyciek.

Należy uważać, aby nie dotknąć tuszu podczas obchodzenia się z pojemnikami z tuszem, zatyczkami lub otwartymi pojemnikami lub ich zatyczkami. Jeśli tusz dostanie się na skórę, należy go dokładnie zmyć mydłem i spłukać wodą. Jeśli tusz dostanie się do oczu, należy natychmiast przemyć je wodą. Jeżeli po przemyciu oczu występują dolegliwości lub problemy z widzeniem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli pojemnik z tuszem był przechowywany w niskiej temperaturze, przed użyciem należy go umieścić w temperaturze pokojowej na co najmniej trzy godziny.

Pojemniki z tuszem należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Podczas przechowywania lub transportu pojemnika z tuszem po jego otwarciu, nie przechylać ani nie narażać pojemnika na uderzenia lub zmiany temperatury. W przeciwnym razie może dojść do wycieku tuszu, nawet jeśli zatyczka pojemnika jest dokładnie zamknięta. Upewnić się, że pojemnik znajduje się w położeniu pionowym podczas dokręcania zatyczki i podjęto środki mające zapobiec wyciekowi tuszu podczas transportu pojemników.

Ograniczenia dotyczące kopiowania

Należy przestrzegać poniższych ograniczeń, aby drukarka była użytkowana w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem.

Kopiowanie następujących rzeczy jest niezgodne z prawem:

Banknoty, monety, zbywalne rządowe papiery wartościowe, obligacje rządowe i komunalne papiery wartościowe

Nieużywane znaczki pocztowe, podstemplowane kartki pocztowe oraz inne dokumenty pocztowe posiadające wartość

Rządowe znaczki skarbowe oraz papiery wartościowe wydane zgodnie z przepisami prawnymi

Należy zachować ostrożność podczas kopiowania poniższych elementów:

Prywatne zbywalne papiery wartościowe (świadectwo udziałowe, dokumenty zbywalne, czeki, itp. ), bilety miesięczne, bilety ulgowe, itp.

Paszporty, prawa jazdy, dowody rejestracyjne, winiety drogowe, bony żywnościowe, bilety itp.

Uwaga:

Kopiowanie takich dokumentów może być niezgodne z prawem.

Odpowiedzialne korzystanie z materiałów objętych prawem autorskim:

Drukarki mogą być używane niezgodne z prawem poprzez kopiowanie materiałów objętych prawem autorskim. Należy użytkować urządzenie w odpowiedzialny sposób uzyskując pozwolenie na kopiowanie materiałów objętych prawem autorskim lub zasięgając porady adwokata.

Biorę dzisiaj na tapet te nieszczęsne instrukcje BHP. Dlaczego nieszczęsne? Ponieważ ich sporządzanie to jeden z najczęściej mylonych obowiązków Behapowców. Dowiedz się wszystkiego o instrukcjach BHP.

Co to jest instrukcja BHP?

Instrukcja BHP to zbiór zasad BHP, wskazówek, sposobu działania, która ma dostarczyć pracownikowi wiedzę jak postępować wszędzie tam, gdzie może wystąpić zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika. 

Kiedy trzeba opracować instrukcję BHP?

Prawo nakłada obowiązek przygotowania instrukcji w kilku przypadkach:

  1. Jeżeli istnieje możliwość wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia [1]. To znaczy, że pracodawca musi przeanalizować jakie sytuacje zagrażające zdrowiu albo życiu pracowników mogą zaistnieć w jego zakładzie oraz przygotować procedury postępowania, dzięki którym pracownicy będą świadomi jak postąpić, aby oddalić się z miejsca zagrożenia w wyznaczone, bezpieczne miejsce. Najpopularniejszą taką instrukcją jest instrukcja postępowania na wypadek pożaru. Zgodnie z nią, pracownik opuszcza swoje stanowisko i udaje się do punktu zbornego.
  2. Szczegółowe instrukcje i wskazówki na stanowiskach pracy [2]. Przy opracowaniu tego typu instrukcji należy pamiętać o tym co to jest stanowisko pracy. Pamiętaj, że jest to przestrzeń pracy [3]. Dlatego też, instrukcja stanowiskowa powinna informować pracownika o najważniejszych zasadach BHP podczas pracy na danym stanowisku i w warunkach, jakie na nim występują.
  3. Instrukcje BHP dotyczące:
    • stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
    • obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
    • postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi,
    • udzielania pierwszej pomocy.

Pracodawca sam decyduje dla których czynności, maszyn, czynników opracuje i wyda instrukcje BHP.

Rodzaje instrukcji BHP

W poprzednim akapicie już częściowo napisałam Ci jakie są instrukcje BHP, ale z doświadczenia (i Waszych zapytań) wiem, że te instrukcje wprowadzają Wam pewien zamęt w głowach. Otóż, możemy podzielić instrukcje BHP na następujące kategorie:

  • ogólne instrukcje BHP, np. instrukcja transportu wewnątrzzakładowego;
  • instrukcje stanowiskowe BHP, np. instrukcja BHP na stanowisku spawacza;
  • instrukcje na wypadek awarii, np. instrukcja postępowania w razie pożaru;
  • instrukcje BHP podczas pracy np. z maszyną, produktem chemicznym, narzędziem itp.
  • Kto sporządza instrukcje BHP?

    Zgodnie z przepisami, Behapowiec bierze udział w opracowaniu ogólnych instrukcji BHP, które dotyczą całego zakładu i wymagają syntezy wielu przepisów prawnych [4]. W praktyce najczęściej ogólne instrukcje BHP Behapowiec opracowuje samodzielnie. Instrukcje postępowania w sytuacji wypadku, pożaru oraz udzielania pierwszej pomocy również najczęściej w praktyce opracowuje Behapowiec.

    Natomiast wszystkie instrukcje szczegółowe – Ty jako Behapowiec – jedynie opiniujesz [5]. Kto je zatem sporządza? Osoby odpowiadające za organizację pracy i bezpieczeństwo pracowników. Najczęściej są to kierownicy, inżynierowie, technolodzy itd. Ale nie Behapowiec. Pamiętaj o tym i nie daj sobie wrzucić na głowę obowiązku, którego w zasadzie nie masz prawa wykonywać. Podobnie jak nie prowadzisz instruktażu stanowiskowego.

    Co powinna zawierać instrukcja BHP?

    Najważniejszą rzeczą jest to, aby instrukcja była zrozumiała dla pracownika. To bardzo ważne. Instrukcja musi być napisana prostym i przystępnym językiem. Nafaszerowanie jej skomplikowanym słownictwem będzie tylko zniechęcało pracowników do jej przeczytania.

    Instrukcja BHP powinna być zbudowana według określonego przepisami schematu [6]:

  • czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy,
  • zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy,
  • czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz
  • zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników.
  • Instrukcje, które dotyczą prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i mieszanin chemicznych powinny uwzględniać ważne informacje zawarte w kartach charakterystyki tych produktów.

    Instrukcje dotyczące prac z maszynami bądź urządzeniami technicznymi powinny zawierać zasady BHP, uwagi i ostrzeżenia wskazane w instrukcji obsługi producenta danej maszyny lub urządzenia.

    Szczegółowe omówienie tematu + szablon do wykorzystania

    Stale dostępne

    Instrukcje BHP muszą być stale dostępne dla pracowników. Ale co to dokładnie oznacza?

    Nie ma konieczności tapetowania pomieszczeń instrukcjami, choć oczywiście można to zrobić i będzie to prawidłowe. Ale w praktyce, pracownik musi po prostu mieć łatwy dostęp do instrukcji, no i oczywiście musi wiedzieć o tym gdzie one są. Najpraktyczniejsze wydaje się być przygotowanie skoroszytu czy segregatora, gdzie wepnie się instrukcje, które mają zastosowanie na danym stanowisku. Można je umieścić w znanym pracownikowi miejscu tak, aby w razie potrzeby łatwo mógł z nich skorzystać.

    Nie jest dobrym rozwiązaniem trzymanie instrukcji w biurze brygadzistów (mistrzów, kierowników zmianowych itd), ponieważ to już nie jest dla pracownika łatwy dostęp.

    Podsumowanie

    Instrukcje BHP dotyczą organizacji pracyzasad bezpiecznego wykonywania pracy. Pracodawca decyduje do których czynności, stanowisk, maszyn itd wyda instrukcje. Opracowaniem instrukcji BHP zajmują się osoby odpowiedzialne za BHP w zakładzie. Nadrzędną zasadą dotyczącą instrukcji jest ich komunikatywność i prosty przekaz. Instrukcje powinny być stale dostępne dla pracownika bez zbędnego ich poszukiwania. Behapowiec odpowiada za opiniowanie instrukcji BHP, a nie za ich sporządzenie.

    Podstawy prawne:

    [1] Art. 2092 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm. )

    [2] Art. 2374 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

    [3] § 1. 2 pkt 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 nr 169 poz. 1650) z późniejszymi zmianami

    [4] § 2. 1 pkt 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. 1997 nr 109 poz. 704) z późniejszymi zmianami

    [5] § 2. 1 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy  z późniejszymi zmianami

    [6] § 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. 1650) z późniejszymi zmianami 

    Powiązane wpisy:

  • Obowiązki osób kierujących pracownikami w zakresie BHP
  • Jak napisać procedurę
  • Co powinna zawierać karta charakterystyki produktu chemicznego
  • Jak powinna wyglądać współpraca Służby BHP z innymi działami
  • Co to jest stanowisko pracy? I dlaczego często jest źle rozumiane?
  • Kto ponosi odpowiedzialność za stan BHP w zakładzie?
  • Przed przystąpieniem do użytkowania drukarki należy zapoznać się z instrukcjami zamieszczonymi w tym rozdziale. Ponadto należy stosować się do wszelkich ostrzeżeń i instrukcji umieszczonych na produkcie.

    Konfigurowanie produktu

    Podczas konfigurowania produktu należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

    Nie należy blokować ani zakrywać wlotów i otworów produktu.

    Należy używać wyłącznie źródła zasilania wskazanego na etykiecie produktu.

    Należy używać wyłącznie przewodu zasilania dołączonego do produktu. Użycie innego przewodu może spowodować pożar lub porażenie prądem.

    Przewód zasilania produktu jest przeznaczony wyłącznie do użytku z tym produktem. Użycie przewodu z innym urządzeniem może spowodować pożar lub porażenie prądem.

    Należy używać tylko przewodu zasilania prądem zmiennym zgodnego z odpowiednią lokalną normą bezpieczeństwa.

    Należy unikać stosowania gniazd znajdujących się w obwodach, do których podłączone są fotokopiarki lub regularnie włączające i wyłączające się systemy wentylacyjne.

    Należy unikać gniazd elektrycznych kontrolowanych za pomocą wyłączników ściennych lub automatycznych wyłączników czasowych.

    Cały system komputerowy należy umieścić z dala od potencjalnych źródeł zakłóceń elektromagnetycznych, takich jak głośniki lub urządzenia bazowe telefonów bezprzewodowych.

    Kable zasilania powinny być umieszczone w takim miejscu, aby nie były wystawione na działanie ścierania, nie były nacinane, szarpane i skręcane. Nie należy umieszczać przedmiotów na przewodach zasilania oraz nie należy umieszczać przewodów zasilania w miejscach, gdzie ludzie będą po nich chodzić lub biegać. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby przewody zasilania nie były zagięte w punktach ich połączeń z transformatorem.

    W przypadku gdy do zasilania produktu stosowany jest przedłużacz, należy się upewnić, że łączny pobór prądu wszystkich podłączonych do niego urządzeń nie przekracza limitu dopuszczalnego dla przedłużacza. Ponadto należy się upewnić, że całkowite natężenie prądu pobieranego przez podłączone urządzenia nie przekracza wartości nominalnej natężenia dla ściennego gniazda zasilania.

    Nigdy nie należy samodzielnie rozmontowywać, modyfikować ani nie podejmować prób naprawy przewodu zasilania, modułu drukarki, modułu skanera czy urządzeń opcjonalnych, za wyjątkiem przypadków wyraźnie opisanych w poradnikach produktu.

    W poniższych sytuacjach należy odłączyć produkt od zasilania i skontaktować się z wykwalifikowanym personelem serwisowym:
    Przewód zasilania lub jego wtyczka są uszkodzone, do produktu dostała się jakaś ciecz, produkt został upuszczony lub jego obudowa uległa uszkodzeniu, produkt nie działa prawidłowo lub zaobserwowano wyraźne zmiany w charakterystyce jego pracy. Nie należy regulować elementów sterowania, które nie zostały opisane w instrukcji obsługi.

    Jeśli produkt ma być używany na terenie Niemiec, instalacja elektryczna w budynku musi być chroniona bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym w celu zapewnienia wystarczającej ochrony produktu przed zwarciami i przepięciami.

    Podczas podłączania produktu do komputera lub innego urządzenia za pomocą kabla, należy upewnić się, że położenie złączy jest prawidłowe. Każde złącze ma tylko jedno właściwe położenie. Podłączenie złącza w nieprawidłowy sposób może spowodować uszkodzenie obu urządzeń połączonych kablem.

    Jeśli wtyczka zostanie uszkodzona, wymień przewód zasilania lub skontaktuj się z kwalifikowanym elektrykiem. W przypadku wtyczek z bezpiecznikami należy wymieniać bezpieczniki wyłącznie na nowe o odpowiedniej wielkości i parametrach znamionowych.

    Wybieranie miejsca dla produktu

    Wybierając miejsce dla produktu, należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

    Produkt należy ustawić na płaskiej, stabilnej powierzchni, która ze wszystkich stron wykracza poza krawędzie obudowy produktu. W przypadku umieszczenia produktu przy ścianie, odległość między produktem a ścianą powinna być większa niż 10 cm. Produkt nie będzie działać poprawnie, jeśli zostanie ustawiony pod kątem.

    W czasie przechowywania lub transportowania produktu, należy unikać przechylania, ustawiania w pozycji pionowej czy odwracania do góry nogami, ponieważ może to spowodować wyciek atramentu.

    Należy pozostawić miejsce z tyłu produktu na kable oraz miejsce nad produktem tak, by była możliwość pełnego podniesienia pokrywy dokumentów.

    Należy unikać miejsc, w których występują gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności. Ponadto produkt należy ustawić z dala od bezpośredniego światła słonecznego, silnego oświetlenia czy źródeł ciepła.

    Nie należy umieszczać ani przechowywać produktu na wolnym powietrzu, w miejscach o dużym zapyleniu czy zabrudzeniu, w pobliżu wody, źródeł ciepła, czy też w miejscach narażonych na występowanie wstrząsów, wibracji, działanie wysokiej temperatury i wilgoci. Nie należy korzystać z drukarki mając mokre ręce.

    Produkt należy umieścić blisko ściennego gniazda zasilania, z którego można łatwo wyjąć wtyczkę.

    Użytkowanie produktu

    Podczas użytkowania produktu należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

    Nie należy wkładać żadnych przedmiotów przez gniazda produktu.

    Nie należy wylewać na produkt żadnych cieczy.

    Nie należy wkładać rąk do wnętrza produktu ani dotykać wkładów atramentowych w trakcie drukowania.

    Nie należy dotykać białego płaskiego kabla wewnątrz produktu.

    Nie należy wewnątrz ani wokół produktu używać preparatów aerozolowych zawierających łatwopalne składniki. Grozi to pożarem.

    Nie przesuwać ręcznie głowicy drukującej, w ten sposób można bowiem doprowadzić do uszkodzenia produktu.

    Zawsze należy wyłączać drukarkę, naciskając przycisk  On. Nie należy odłączać drukarki od zasilania z gniazdka do momentu całkowitego wygaśnięcia panelu LCD.

    Przed przystąpieniem do transportowania produktu należy upewnić się, że głowica drukująca znajduje się w pozycji początkowej (z prawej strony urządzenia), a wkłady atramentowe znajdują się na swoim miejscu.

    Nie należy pozostawiać drukarki bez zamontowanych pojemników z tuszem. W przeciwnym razie resztki atramentu pozostające w końcówkach wylotowych głowicy drukującej będą wysychać i nie będzie można drukować.

    Należy uważać, aby nie przyciąć palców podczas zamykania modułu skanera.

    Jeśli produkt nie będzie używany przez dłuższy czas, należy odłączyć kabel zasilania z elektrycznego gniazda ściennego.

    Podczas umieszczania oryginałów nie należy dociskać zbyt mocno szyby ekspozycyjnej.

    Użytkowanie produktu z połączeniem bezprzewodowym

    Nie należy używać tego produktu w obiektach medycznych ani w pobliżu sprzętu medycznego. Fale radiowe emitowane przez ten produkt mogą negatywnie wpływać na pracę elektronicznych urządzeń medycznych.

    Urządzenie powinno znajdować się w odległości co najmniej 22 cm z dala od rozruszników serca. Fale radiowe emitowane przez ten produkt mogą negatywnie wpływać na działanie rozruszników serca.

    Nie należy używać produktu w pobliżu urządzeń sterowanych automatycznie, takich jak drzwi automatyczne czy alarmy przeciwpożarowe. Fale radiowe emitowane przez ten produkt mogą negatywnie wpływać na pracę takich urządzeń, co w rezultacie ich nieprawidłowego działania może doprowadzić do wypadku.

    Obsługa pojemników z tuszem

    Podczas obsługi pojemników z tuszem należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

    Pojemniki z tuszem należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

    Nie potrząsać wkładami atramentowymi zbyt gwałtownie; w przeciwnym razie atrament może wyciekać z wkładu.

    Dotykając zużytych wkładów atramentowych należy zachować ostrożność, ponieważ wokół portu dostarczania tuszu może pozostawać niewielka ilość tuszu.
    Jeśli tusz dostanie się na skórę, należy go dokładnie zmyć mydłem i spłukać wodą.
    Jeśli tusz dostanie się do oczu, należy natychmiast przemyć je wodą. Jeżeli po przemyciu oczu występują dolegliwości lub problemy z widzeniem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
    Jeżeli atrament dostanie się do ust, należy go natychmiast wypluć i od razu skontaktować się z lekarzem.

    Nie należy zdejmować ani rozrywać etykiety na pojemniku, gdyż może to spowodować wyciek tuszu.

    Pojemnik z tuszem należy zainstalować bezpośrednio po wyjęciu go z opakowania. Jeśli rozpakowany pojemnik zostanie pozostawiony na dłuższy czas niezainstalowany, normalne drukowanie może nie być możliwe.

    Nie należy rozmontowywać ani przerabiać pojemników z tuszem, ponieważ może to spowodować, że drukowanie nie będzie możliwe.

    Jeżeli pojemnik z tuszem był przechowywany w niskiej temperaturze, przed użyciem należy go umieścić w temperaturze pokojowej na co najmniej trzy godziny.

    Pojemniki z tuszem należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

    Nie należy dotykać zielonego układu scalonego z boku pojemnika. Może to uniemożliwić normalne działanie i drukowanie.

    Jeżeli wyjęty wkład atramentowy ma być używany w przyszłości, należy zabezpieczyć obszar dostarczania tuszu przed brudem i kurzem, a sam wkład przechowywać w takich samych warunkach co produkt. Dzięki zaworowi w porcie dostarczania tuszu wszelkie osłony i zatyczki są zbędne. Tusz może jednak poplamić przedmioty, które zetkną się z tą częścią pojemnika. Nie należy dotykać portu dostarczania tuszu ani sąsiedniego obszaru.

    Pojemniki z tuszem należy przechowywać tak, aby ich etykiety były skierowane w górę. Nie należy przechowywać pojemników odwróconych do góry nogami.

    Korzystanie z kart pamięci

    Nie należy wyjmować karty pamięci ani wyłączać produktu, gdy miga kontrolka karty pamięci.

    Sposób korzystania z kart pamięci zależy od ich typu. Należy posłużyć się instrukcją obsługi załączoną do danej karty pamięci.

    Należy używać wyłącznie kart pamięci zgodnych z produktem.
    Patrz Karta pamięci.

    Korzystanie z panelu dotykowego/płytki dotykowej

    Uwaga:

    Panel urządzenia PX830FWD/Artisan 837 jest nazywany „panelem dotykowym”. Panel urządzenia PX730WD/Artisan 730 jest nazywany „płytką dotykową”.

    Panel dotykowy/płytkę dotykową należy delikatnie naciskać palcem. Nie należy naciskać zbyt mocno oraz obsługiwać paznokciami.

    Do obsługi nie należy używać ostrych przedmiotów, takich jak długopis, zaostrzony ołówek czy rysik.

    Nadmierny nacisk na zewnętrzną pokrywę panelu dotykowego/płytki dotykowej może spowodować pęknięcie. W przypadku odprysków bądź pęknięć powierzchni panelu należy skontaktować się ze sprzedawcą; nie należy podejmować samodzielnych prób usunięcia pękniętych części panelu.

    Gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności mogą prowadzić do skraplania się pary wodnej w panelu, prowadząc do pogorszenia jakości jego działania.

    Ekran LCD może zawierać kilka małych jasnych lub ciemnych punktów. Ze względu na jego funkcje jasność ekranu może być niejednolita. Jest to normalne zjawisko i nie oznacza usterki.

    Do czyszczenia panelu dotykowego/płytki dotykowej należy używać tylko miękkiej i suchej ściereczki. Nie należy używać chemicznych lub płynnych środków czyszczących.

    W przypadku uszkodzenia panelu dotykowego/płytki dotykowej należy skontaktować się ze sprzedawcą. Jeśli roztwór ciekłokrystaliczny zetknie się ze skórą rąk, należy dokładnie je umyć wodą z mydłem. Jeśli roztwór ciekłokrystaliczny dostanie się do oczu, należy natychmiast przepłukać je wodą. Jeżeli po przepłukaniu oczu nadal występują dolegliwości lub problemy z widzeniem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

    Płytka dotykowa jest pojemnościowym panelem dotykowym, który reaguje wyłącznie na bezpośrednie dotknięcie palcem (tylko urządzenie PX730WD/Artisan 730). Panel może nie reagować w następujących sytuacjach:
    - dotknięcie mokrymi rękami
    - dotknięcie rękami w rękawicach
    - dotknięcie przez arkusz ochronny lub nalepkę

    Ograniczenia dotyczące kopiowania

    Należy przestrzegać poniższych ograniczeń, aby zapewnić odpowiedzialne i zgodne z prawem użytkowanie produktu.

    Kopiowanie następujących rzeczy jest niezgodne z prawem:

    Banknoty, monety, zbywalne rządowe papiery wartościowe, obligacje rządowe i komunalne papiery wartościowe

    Nieużywane znaczki pocztowe, podstemplowane kartki pocztowe oraz inne dokumenty pocztowe posiadające wartość

    Rządowe znaczki skarbowe oraz papiery wartościowe wydane zgodnie z przepisami prawnymi

    Należy zachować ostrożność podczas kopiowania poniższych elementów:

    Prywatne zbywalne papiery wartościowe (świadectwo udziałowe, dokumenty zbywalne, czeki, itp. ), bilety miesięczne, bilety ulgowe, itp.

    Paszporty, prawa jazdy, dowody rejestracyjne, winiety drogowe, bony żywnościowe, bilety itp.

    Kopiowanie takich dokumentów może być niezgodne z prawem.

    Odpowiedzialne korzystanie z materiałów objętych prawem autorskim:

    Niewłaściwe kopiowanie materiałów objętych prawem autorskim oznacza nadużycie produktu. Należy użytkować urządzenie w odpowiedzialny sposób uzyskując pozwolenie na kopiowanie materiałów objętych prawem autorskim lub zasięgając porady adwokata.

    Instrukcja bezpieczeństwa i obsługi Epson G780b

    Bezpośredni link do pobrania Instrukcja bezpieczeństwa i obsługi Epson G780b

    Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

    Ostatnia aktualizacja Instrukcja bezpieczeństwa i obsługi Epson G780b